با ما تماس بگیرید: 88769210-021 | info@tmksh-co.ir

سبک نئوکلاسیک - 1800م تاکنون


فلسفه و تمدن کلاسیک یونان و روم باستان، شالوده فکری و اجتماعی تمدن مغرب زمین را تشکیل می دهد. در سرزمین غرب، معماری یونان و روم باستان به عنوان معماری کلاسیک نامیده می شود. معماری کلاسیک پیوسته در کلیه دوران های تاریخی مغرب زمین مطرح بوده است. در طی قرون وسطی، معماری رومانسک و پس از آن معماری رنسانس و باروک، با الهام از معماری کلاسیک عصر باستان طراحی می شدند. در طی قزون ۱۸ و ۱۹ میلادی، معماری نئوکلاسیک (کلاسیک جدید) مهم ترین سبک معماری در غرب بوده است.

سبک نئوکلاسیک که از اوایل قرن بیستم مورد بی توجهی نسبی قرار گرفته بود، به تدریج بعد از انتقاداتی که به سبک مدرن شد، خصوصا بعد از نمایشگاهی در لندن به نام نابودی خانه های حومه شهر در سال ۱۹۷۵، مجددا به صورت یک سبک مهم که می تواند پاسخگوی نیازهای جامعه امروزی باشد مطرح شد.

معماری نئوکلاسیک همچون معماران پست مدرن به گذشته توجه دارند، ولی اختلاف عمده بین این دو دیدگاه نسبت به تاریخ وجود دارد. معماران نئوکلاسیک همچون کوینلن تری انگلیسی (یکی از مهم ترین نظریه پردازان سبک نئوکلاسیک) معتقدند که نظم های کلاسیک، الهاماتی آسمانی و مقدس هستند. لذا تغییر دادن آن ها صحیح نیست و هر تغییری در آن باعث تبدیل شدن کمال به نقصان می شود. آن ها دلیل جاودانگی معماری کلاسیک را در همین می دانند. از نظر معماری نئوکلاسیک، سبک پست مدرن یک مد است، زیرا این سبک اصول جاودانه معماری کلاسیک را با طبع، نظر و منطق زمینی تغییر داده شده است. به طور خلاصه نئوکلاسیک، پوسته ای کلاسیک بر روی امکانات مدرن است.


لئون کریر، معمار اهل لوگزامبورگ از دیگر معماران مهم این  سبک است. به گفته او نئوکلاسیک گزینه ای در مقابل مدرنیسم نیست، بلکه در تضاد با مدرنیسم و در مقابل جامعه مصرف گرایی است که آن را حمایت می کند. راب کریر، برادر لئون کریر که او نیز از معماران سبک نئوکلاسیک محسوب می شود بر این نظر است که شهرهای انسان مدار سنتی در اروپا در اثر دو واقعه در قرن بیستم، یعنی جنگ و مدرنیسم، از بین رفتند و به جای آن ها شهرهای امروز شکل گرفتند که سنخیتی با انسان و خصوصیات روحی و فیزیکی او  ندارند. معماران این سبک، معماری کلاسیک را یک معماری لایزل و بی زمان می دانند. اصول این معماری همانند نظم، تناسب، تقارن، هماهنگی و کمال که در زمان یونان باستان برای خانه خدایان طراحی شده بود اصولی جاودانه است.


1- معبد پارتنان
معبد پارتنان در آتن که می توان آن را نماد شاخص معماری کلاسیک تلقی کرد، معبدی است که تماما بر اساس اصول ریاضی و تناسبات هندسی طراحی شده است. حجم ساده و جزییات این بنای زیبا به گونه ای طراحی و اجرا شده که حتی خطای چشم انسان نیز در آن اطلاح شده است. معبد پارتنان ساختمانی به نظر می آید که تمام خطوط افقی آن کاملا موازی، کلیه ستون ها کاملا عمودی، فاصله بین آن ها دقیقا به یک میزان، قطر آن ها به یک اندازه و عمق شیارهای روی ستون های دوریک بنا از پایین تا بالا یکسان است.این معماری به صورت الگویی بدون نقص در تمامی اعصار برای بینش ها و تفکرات کاملا متفاوت مورد توجه بوده و از آن تقلید شده است. ساختمان های ساخته شده به این سبک نیز کاملا متنوع بوده است؛ از بت خانه ها تا کلیساهای عظیم، خانه ها و قصرهای باشکوه، پارلمان ها و نهادهای حکومتی، بانک ها، بیمارستان ها، پاساژها، موزه ها، پایانه های مسافری قطار و مترو و بسیاری از ساختمان های دیگر در طی دوره های مختلف به این سبک ساخته شده است.

2- مجتمع مسکونی ریچموند
یکی از پروژه های جالب توجه و موفق به سبک نئوکلاسیک، مجتمع مسکونی ریچموند در مجاور رودخانه تایمز است. این مجتمع مسکونی در لندن توسط کوینلن تری طراحی شده و شامل آپارتمان ها، ادارات، مغازه ها و رستوران های متعدد است. این مجتمع نه تنها لوکس و زیباست و مورد توجه بازدیدکنندگان و اهالی لندن قرار گرفته، بلکه در بازار رقابت معاملات املاک، توجه خریداران زیادی را به خود جلب کرده است. نکته حائز اهمیت این است که تری در این محل یک مجتمع تاریخی طراحی کرده و به نظر می آید که ساختمان ها متعلق به قرن ۱۸ می باشند، ولی تمام امکانات و ملزومات مدرن در آن ها در نظر گرفته شده است.از دیگر معماران صاحب نام این سبک می توان به دیمیتری پاپاداکیس، آلن گرینبرگ، رابرت ادم، کلاف ویلیامز الیس و رابرت استرن نام برد.
بسیاری از معماران مدرن و پست مدرن نیز به جمع طرفداران نئوکلاسیک پیوستند؛ از جمله فیلیپ جانسون که خانه تئاتر جدید در شهر کلیولند آمریکا را به این سبک طراحی کرده است.
ورود معماری نئوکلاسیک غرب و به طور کلی ورود معماری غربی به ایران، از زمان ناصرالدین شاه قاجار یعنی از نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی صورت گرفت. از آن زمان تا کنون بناهای متعددی به این سبک ساخته شده اما به تناسبات دقیق معماری کلاسیک و بینش فکری آن کمتر توجه شده است.

ویژگی های سبک نئوکلاسیک شامل موارد زیر است:
1.پیاده کردن طرح ها و نمادهای معماری کلاسیک برای عملکردهای معاصر
2.ایجاد امکانات جدید و مدرن در داخل بنا
3.رعایت تناسبات هندسی کلاسیک در طرح بنا
4.به کارگیری مصالح سنتی مانند سنگ، آجر، و چوب 


نظر شما در مورد این مطلب


مطالب مرتبط