با ما تماس بگیرید: 88769210-021 | info@tmksh-co.ir

مجتمع

مجتمع‌های مسکونی (Clusters) با تجمع تعدادی آپارتمان در یک بلوک شهری، که به شکل یکپارچه طراحی و ترکیب شده باشند، پدید می آید. بسیاری از مجتمع‌های مسکونی دارای فضای عمومی مشترکی هستند که مورد استقاده همگانی ساکنان مجتمع قرار می‌گیرد و دیگران حق استفاده و حتی ورود به آن را ندارند.

یک مجتمع مسکونی ممکن است از خانه‌های ویلایی مستقل و یا آپارتمانهای چند طبقه شکل گیرد. اندازه مجتمع‌های مسکونی نیز متنوع است و برخی از آنها ، مانند مجتمع اکباتان در تهران، به اندازه یک شهر متوسط جمعیت دارند. مهمترين دوره اوج طراحي اين نوع مسکن در دهه 50 (فاصله بين سالهاي 1950 تا 1960) مي باشد.

هم اکنون در اروپا و بخصوص در ژاپن با تخريب محلات فرسوده قديمي که بر مبناي تفکيک و واگذاري قطعات زمين در دهه50 بنا شده بود، اقدام به اجراي طرحهاي جديدي مي شود که محاسن خانه هاي اختصاصي و نيمه اختصاصي را در بر گرفته و در عين حال از امکانات و مزاياي مسکن اجتماعي نيز بر خوردار باشند.

در ايران به دليل تغيير الگوي مصرف در زمينه مسکن و کارآئي نا مناسب مسکن اختصاصي با توجه به هزينه نگهداري زياد آن، با تغيير قوانين شهرسازي و افزاِش تراکم نوع ديگري از مسکن و خانه هاي رديفي بوجود مي آيد، که داراي مسائل و معضلات بسيار عديده معماري و شهر سازي مي باشد. در همان قطعات عک واحدي، با افزايش اشکوب و تراکم، اقدام به ساخت واحد هايي مي شود که در يک حياط بسيار کوچک (معمولاً محل عبور و پارکينگ خودروهاي شخصي) مشترک هستند و چند خانواده به جاي يک خانواده قبلي، در آن ساکن مي شوند. اين نوع مسکن هرچند که داراي ديوار هاي جدا کننده از ساير قطعات مسکوني مي باشد، اما اختصاصي و مستقل نمي باشد و در رده نيمه اختصاصي يا Semi Detached قرار دارد. متاسفانه در ايران به علت رعايت نشدن استاندارد هاي انساني مسکن و شهرسازي و رواج پيش بيني نشده مسکن نيمه اختصاصي، مسائل عديده اجتماعي و اقتصادي بروز کرده است، که نمونه آن نداشتن پارکينگ به ميزان کافي، عدم رعايت تهويه و نورگيري مناسب غالب ساختمانها و مسائل تاسيسات زير بنائي شهري همانند فاضلاب، آبهاي سطحي و ... مي باشد.

در نهايت مسکن نوع آخر بعنوان اجتماعي يا (Clustered Housing) نوع خاصي از واحد مسکوني است که در آن واحد هاي آپارتماني داراي حياط مشترک هستند و حتي مي توانند در هر طبقه بصورت تک واحدي ساخته شوند، (يعني از مزاياي استقلال خانه هاي نيمه اختصاصي و اختصاصي هم بهره مند باشند) و در عين حال داراي فضاي باز و سبزو پارکينگ به ميزان کافي باشند.
طراحی دانشجویی