با ما تماس بگیرید: 88769210-021 | info@tmksh-co.ir

مرکز خرید

یک مرکز خرید، یک یا چند ساختمان با چندین فروشگاه مختلف است همراه با گذرگاه های متصل به هم که به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد که از بخشی به بخش دیگر، به راحتی تردد نمایند. جالب است بدانید که مساحت و نوع ارائه خدمات در مراکز خرید مختلف، متفاوت بوده و به همین دلیل هرکدام تعریف و عنوان مختص به خود را دارند که در ادامه، پس از یک معرفی اجمالی این مراکز، شما را با انواع آنها آشنا خواهیم کرد.

هنگامی که بازرگانان در اوایل قرن نوزدهم، به داشتن فروشگاه های بزرگتر اقدام کردند، خیابان های اصلی نیز توسعه یافتند. در این بین، افراد ثروتمند – که قادر به سفر به مراکز شهرها، برای تفریح و لذت بودند – به وجود سرپناهی در مقابل باران تمایل نشان دادند. از این رو گذرگاه های سقف دار نیز در این مکان ها توسعه یافتند-  “Shopping arcades”.

در اواخر قرن نوزدهم، با نوآوری های جدیدی همچون روشنایی های الکتریکی و پله های برقی، این فروشگاه های بزرگ به "شاپینگ سنتر – Shopping center" ، تکامل یافتند و با ظهور اتومبیل ها، این مراکز به "شاپینگ مال Shopping mall-" ، تبدیل شدند. اواخر قرن بیستم نیز امکانات دیگری از جمله سینماها و رستوران ها برای تفریح و سرگرمی بازدیدکنندگان به این مراکز اضافه شدند.

از همان اوایل، طراحی، به چهره داخلی این مراکز توجه داشت و از این تئوری پیروی می کرد که: "چگونه مشتری ها به یک محیط مشخص، به بهترین شکل جذب شوند."  از این رو، یک نمونه از این مراکز، دارای یک یا چند فروشگاه مرکزی و اصلی – anchor/big box stores- بوده که از ابتدا در آنجا گنجانده شده اند، همراه با فروشگاه های شخصی یا فروشگاه های زنجیره ای در مقیاس کوچکتر، تا از وجود خریدارانی که توسط فروشگاه های اصلی مجموعه جذب شده اند، بهره­ مند شوند.

شورای بین المللی مراکز خرید، آنها را در 8 نوع اساسی رده بندی کرده است:

مرکز خرید محلی “Neighborhood center”

مراکز خرید محلی، اندازه کوچک این مراکز هستد که به صورت محلی خدمات خود را ارائه می دهند. به طور معمول، آنها شامل یک سوپرمارکت یا یک داروخانه به عنوان فروشگاه اصلی خود هستند که به شکل یک مرکز خرید کوچک مرتب شده اند. این مراکز معمولا یک محدوده فروشگاهی به مساحت 2800 تا 13900 متر مربع داشته و تا شعاع 4.8 کیلومتر، خدمات خود را ارائه می دهند. آنها معمولا به عنوان مرکز خریدی که براحتی در دسترس است شناخته می شوند.

مرکز خرید عمومی “Community center”

مراکز خرید عمومی بزرگتر از مراکز خرید محلی هستند و میزان گسترده تری از محصولات را ارائه می دهند. آنها معمولا شامل دو فروشگاه اصلی، که نسبت به مراکز خرید محلی بزرگترند، می باشند. همچنین، آنها ممکن است شکل ظاهری یک مرکز خرید کوچک را داشته باشند، یا به شکل ال -L- یا به شکل یو –U- چیدمان شده باشند. این مراکز معمولا شامل یک محدوده فروشگاهی از 9،300 تا 32،500 متر مربع بوده و از 4.8 کیلومتر تا 9.7 کیلومتر، خدمات خود را ارائه می دهند.

مرکز خرید منطقه ای  “Regional center”

یک مرکز خرید منطقه ای، بر طبق نظر شورای بین المللی مراکز خرید، در ایالات متحده، مرکز خریدی است که به یک محدوده وسیع تر – حدود 24 کیلومتر – خدمات خود را مطابق با قاعده مراکز خرید، ارائه دهد. مساحت این مراکز بیشتر از 37،000 تا 74،000 متر مربع بوده و بیشتر از دو فروشگاه اصلی را دارا می باشند و به همین ترتیب در  فروشگاه های گسترده تری خدمات خود را ارائه می دهند. همچنین، آنها دارای جاذبه توریستی در مناطقی که افراد تعطیلات خود را در آنجا می گذرانند، می باشند.

مرکز خرید منطقه ای بزرگ “Superregional center”

یک مرکز خرید منطقه ای بزرگ، نیز طبق نظر شورای بین المللی مراکز خرید، در ایالات متحده، مرکز خریدی با مساحت بالغ بر 74،000 متر مربع و شمار زیادی از فضاهای قابل اجاره و سه یا تعداد بیشتری فروشگاه های اصلی، انبوهی از تاجران و تنوع بسیاری از پوشاک مد روز می باشد و به عنوان یک محل خرید اساسی و عمده، برای منطقه ای که در آن واقع شده است یعنی حدود 40 کیلومتر، خدمات خود را ارائه می دهد.

مراکز تخصصی / مد "Fashion/Specialty Center" 

به طور عمده از مغازه های مجلل پوشاک، بوتیک ها و مغازه های صنایع دستی  ,کالاهای کمیاب  که کالاها و خدما ت رابا کیفیت و قیمت بالا به مشتریان ارائه می کنند, تشکیل شده اند . در برخی از این مراکز رستوران و مراکز تفریح و سرگرمی نیز وجود دارد. این مراکز دارای دکوراسیون زیبایی بوده و طراحی و دکوراسیون مدرن آنها از مشخصه های عمده این مراکز می باشد .

مراکز خرید قدرتمند "power center" 

این مراکز شامل فروشگاهها و ارزان فروشی ها و عمده فروشی های برخی از کالاهاست . در این نوع مراکز عمدتا فروشگاهها و مغازه های کوچک یافت نمی شود .

مراکز خرید جشنواره ای "festival center" 

در این مراکز یک نوع وحدت خاص در طراحی و دکوراسیون مغازه ها و فروشگاهها وجود دارد .در برخی موارد حتی کالاها و خدماتی که در این فروشگاهها ارائه می شود نیز یکسان و هماهنگ می باشد . اصولا این نوع مراکز در جذب توریست فعال هستند و همچنین دارای رستوران و مراکز تفریحی نیز می باشند .این مراکز عمدتا در حومه شهر بوده در برخی موارد دارای ساختمانهایی با بنای تاریخی می باشند .

مراکز خرید خارج از مرکز "outlet center"

معمولا در مناطق گردشگری و روستایی واقع شده اند . معمولا این مراکز متعلق به کارخانه های سازنده کالا بوده و اجناس را با قیمت پایین تر به مشتری عرضه می کنند . اصولا بصورت نواری شکل بوده و ممکن است در مکانهای سرپوشیده و یا باز قرار داشته باشند .
طراحی دانشجویی